Rekonstrukce Karlova mostu

Praha 1 - Karlův most

Kromě oprav, které byly realizovány v důsledku živelných pohrom, prodělal most opravy, jejichž cílem byla celková rekonstrukce památky. Jednalo se především o opravu trhlin, které vlivem přírodních změn vznikaly. Jaké stavební práce byly na nejvýznamnější památce Prahy prováděny?

 Stránka: vše o Karlově mostu více čtěte zde

První rekonstrukce Karlova mostu Karlův most  - oprava mostu
V minulosti byl Karlův most několikrát opravován, ale veškeré stavební práce, které byly s mostem spojené, byly důsledkem živelných katastrof. První velkou celkovou rekonstrukcí mostu, byly práce, které probíhaly v letech 1965 – 1978. Stavbu dozoroval projektant ze Státního ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů, inženýr Arnautov. Pracoval také za pomoci mnoha odborníků, vědců, či například pracovníků Českého vysokého učení technického v Praze. Nejprve došlo k zjištění celkové stavu Karlova mostu. Po dlouhých měřeních odborníci dospěli k závěru, že mostní pilíře jsou zcela stabilní, ale že je třeba opravy zaměřit na stále se rozšiřující trhliny na mostě, kterými do mostní konstrukce vtékala voda, a poškozovala tak památku zevnitř. K zamezení poškozování mostu vnějšími podmínkami, došlo především díky vrstvám izolací, táhel a dalším technickým zařízením. Následně byly vyměněny veškeré poškozené pískovcové kvádry.

Podněty k nové rekonstrukci Karlův most
Uplynulo dvacet let od rekonstrukce, a objevily se mnohé názory, že provedené opravy nebyly zcela v pořádku. Bylo také zjištěno, že nainstalované izolace nejsou tak dobré, jak se nejprve zdálo, a že voda do konstrukce mostu stále prosakuje. Další rozsáhlé narušování statiky mostu bylo způsobeno změnou teplotních podmínek, díky kterým začaly na plášti mostu vznikat různé praskliny a trhliny, které most výrazně poškozovaly. V roce 2002 postihla území celé České republiky povodeň. Tentokrát však Karlův most vodnímu živlu odolal prakticky bez většího poškození.

Oprava Karlova mostu Karlův most v pozadí Malostranské mostecké věže
Pro rekonstrukci mostu byl významný rok 2004 a 2005, kdy byl stanoven přesný časový harmonogram nové rekonstrukce mostu. Následně byly prováděny průzkumy, které vedly ke zjištění skutečného technického stavu památky. Již v roce 2006 začaly první stavební práce, které měly za úkol ukotvit první dva mostní pilíře. Rekonstrukce byla rozdělena do několika etap. První stavební etapa se týkala horní části mostu. Stavba započala dne 20. srpna 2007 a byla dokončena 12. listopadu 2010.

Práce probíhaly vždy na jedné polovině mostu. To proto, aby nedošlo k uzavření památky pro veřejnost. Postupně byly z mostu vyndávány jednotlivé kamenné kvádry, ty byly následně označeny, zrekonstruovány a opět navráceny zpět na své původní místo. Kameny, které byly velmi poškozené, byly nahrazeny replikami. Následná druhá stavební etapa se bude týkat opravy mostních oblouků.

………………………………………………………………………………………………………………………

Aktuální pořádané akce:

………………………………………………………………………………………………………………………

Žádné Události

………………………………………………………………………………………………………………………

FOTOGALERIE:

………………………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………

KONTAKT:

………………………………………………………………………………………………………………………

Adresa:
Karlův most
Křižovnické náměstí
110 00  Praha 1

GPS:  50.086542,14.411334

Dopravní spojení:
Tramvaje číslo: 17, 18, 53 – stanice Karlovy Lázně
Autobus číslo: 133 – stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)
Metro linka A – Stanice Staroměstská (dále pak ulicí Křižovnickou na Křižovnické náměstí a dále na Karlův most)

Dopravní spojení:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde

………………………………………………………………………………………………………………………

MAPA:

………………………………………………………………………………………………………………………

loading map - please wait...

Karlův most 50.086556, 14.410865 Karlův most Karlův most, který po staletí střeží cestu mezi Starým Městem a Malou Stranou, je bezpochyby jedním z nejnavštěvovanějších míst Prahy http://www.praguecityline.cz/karluv-most

………………………………………………………………………………………………………………………

KE STAŽENÍ: TURISTICKÝ PRŮVODCE OKOLÍ

………………………………………………………………………………………………………………………

Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum

  Turistický průvodce Prague City Line - Praha 1 - historické centrum (velikost souboru: 6,8 MiB)

Aktualizováno: 14.10.2018 - Tištěný průvodce ve formátu PDF + nově se SLEVOVÝMI KUPÓNY vás provede historickým centrem Prahy 1. Asi nikde jinde nenajdete takovou koncentraci historických památek a míst, kde na vás dýchá historie a romantika dávno zašlých časů. Málo kde můžete chodit po stejných cestách jako Franz Kafka, Wolfgang Amadeus Mozart, pražský Golem, Jaroslav Hašek nebo klukovská parta z Foglarových Rychlých šípů.

Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version

  Tourist guide Prague City Line - Area Prague 1 - Old City Centre - english version (velikost souboru: 7,1 MiB)

Updated: 30.10.2018 - Prague 1 still belongs to one of the most attractive parts of the whole Prague. Probably nowhere else you can find such a concentration of historic monuments and places where the history and romance of bygone times are all around you. + DISCOUNT COUPONS

Zajímavé odkazy

Památky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
- zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde 
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


Kralik_logo_adresa

Rodinná kavárna a restaurace Králík v rádiu

Králík v rádiu, jedinečná restaurace pro rodiny s dětmi. Každý den jiné menu ve stylu malých francouzských restaurací. Vy jíte, my hlídáme. Přijďte se skvěle najíst

» Pokračování »


foto na leták scooter 2017_mala_upoutavka

Absolutní svoboda pohybu – přijďte vyzkoušet elektrickou koloběžku HUGO Bike

Prozkoumejte překrásná místa v Praze na luxusní elektrické koloběžce HUGO Bike. Po setkání s vaším průvodcem a krátkým tréninkem se můžete vydat na okouzlující prohlídku ulic a památek, jako je slavný Karlův most, Židovské město, Staré město a mnoho dalších míst

» Pokračování »


Klub-přátel_mala_upoutavka

Pražské muzeum pověstí a strašidel

Vstupte do světa pražských pověstí a setkejte se tváří v tvář s duchy a přízraky staré Prahy! Zveme vás do světa plného humoru, poezie a tajemna prostřednictvím interaktivní expozice, která osloví nejen děti, ale i studenty, dospělé a seniory, stejně jako celé rodiny či školní výpravy.

» Pokračování »


slevovy-kupon-tisk-data_preview

Toboga Fantasy - JEDINEČNÝ ZÁBAVNÍ PARK PRO CELOU RODINU ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Byli jste už v Toboga Fantasy? TOBOGA Fantasy je obrovská dětská herna s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé. Toto jedinečné zábavní centrum je svou nabídkou, plochou a rozsahem v České republice ojedinělé.

» Pokračování »


Riddle Twist - Xaverius

XAVERIUS - Co když obraz sv. Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu ?

Máte rádi inteligentní zábavu? Přijďte rozkrýt starou pražskou záhadu do Riddle Twist! Reálné únikové-quest hry od Riddle Twist jsou jiné než cokoliv, co už jste zažili. Byly navrženy pro dobrodruhy, pro ty, kteří chtějí pořádnou výzvu, pro ty, co se nebojí nepoznaného a hlavně pro radost a zábavu!

» Pokračování »

« « Staroměstská mostecká věž – a její astrologická i tajemná symbolika | Romantická Kampa a její mlýny » »

Můžete nám zanechat komentář, nebo odkázat na tento článek pomocí trackbacku.

Zanechat komentář