2018 Prague Candy Festival

Výstava ke 100. výročí vzniku ČSR – Založeno 1918

Výstava ke 100. výročí vzniku ČSR - Založeno 1918

Datum konání:
10.1.2018 - 15.1.2018 : 10:00 - 18:00

Místo:
Pražský hrad

Kategorie


Kancelář prezidenta republiky, Správa Pražského hradu, Vojenský historický ústav, Odbor archivní správy ministerstva vnitra a Poštovní muzeum připravují na rok 2018, kdy uplyne přesně sto let od založení ČSR, výstavní projekt Založeno 1918

Výstava „V základech státnosti“ představí tři okruhy památek nevyčíslitelné historické hodnoty:

Zalozeno 1918 _2

- první okruh představí výběr rukopisných památek z majetku Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze z Archivu Pražského hradu. K vidění bude evangeliář, který vznikl v západní Evropě po roce 870 a byl korunovačním evangeliářem Karla IV. Dále uvidíte i Svatovítský evangelistář z konce 11. století, který objednal a hradnímu chrámu daroval první český král Vratislav II. či Svatovítskou apokalypsu ze stejné doby. Těšit se můžete i na vzácný Dražický kodex, který obsahuje Kosmovu kroniku s legendou o povolání Přemysla Oráče

- druhý okruh představuje soubor listin z Národního archivu, který se vztahuje k potvrzení práv, svobod a privilegií pro české krále. Listiny pocházejí z fondu Archivu České koruny. Mezi exponáty najdete dvě ze tří listin Zlaté buly sicilské z roku 1212, ve kterých římský král Fridrich II. Štaufský potvrdil dědičnost královského titulu Přemysla Otakara I. a hranice českého státu

Stránka Výstavy v Praze více čtěte zde

- poslední třetí okruh je věnován souboru archeologických památek ze sbírek Národního muzea, Moravského zemského muzea a Správy Pražského hradu. Budou mezi nimi třeba předměty nalezené na Pražském hradě, včetně vybranýách archeologických památek odkazujících na Velkou Moravu, jejímž symbolickým pokračovatelem se stal raně středověký český stát. Vystavena tak bude třeba plaketa s vyobrazením jezdce s dravým ptákem z 9. století, která byla nalezena v chrámové předsíni kostela ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Třešinkou na dortu bude soubor předmětů z Lumbeho zahrad. Exponáty zahrnují výběr toho nejlepšího, co bylo nalezeno při výzkumu slovanského pohřebiště datovaného do období konce 9. až počátku 11. století, při němž bylo mimo jiné nalezeno velké množství šperků. Podle historiků dokládají, že byli na pohřebišti pochováni příslušníci tehdejší nejvyšší elity. Většinu vystavených předmětů uvidí návštěvníci vůbec poprvé.

Výstava si klade nelehký úkol představit unikátní památky z 9.-14. století, které leží v základech historie českého národa. Autoři by rádi přiblížili současnému člověku základní kameny, které jsou v základech české státnosti, a kořeny, z nichž vyrostl náš národ.

Pětidenní expozice v rámci projektu Založeno 1918 nemá za úkol postihnout celé spektrum a šíři českých dějin, ale představuje slavnostní úvod jubilejního roku 2018 a budou na ni navazovat další specializované výstavy a projekty Správy Pražského hradu a Kanceláře prezidenta republiky

Více informací zde

Adresa:
Císařská konírna na Pražském hradě
II. Nádvoří Pražského hradu
Pražský hrad
119 08 Praha 1 – Hradčany

GPS: 50.0905086N, 14.3988372E
GPS: 50°5’25.831″N, 14°23’55.814″E

Vstupné
zdarma

Kontakty:
tel.: 224 371 111
tel2.: 224 372 423
fax: 224 373 300
email: tourist.info@hrad.cz
web: http://www.hrad.cz
web: http://www.kulturanahrade.cz

Dopravní spojení:
tram č.  22, 91– stanice Pražský hrad
metro trasa A – stanice Malostranská

Popis hromadné dopravy v Praze:
Vyhledání spojení: klikněte zde
Informace o pražské dopravě: klikněte zde
Informace o pražské hromadné dopravě: klikněte zde
Kudy na Pražský hrad – zklikněte zde

Našli jste v článku chybu ?  Napište nám do komentáře pod článkem a nebo na email: info@praguecityline.cz. Děkujeme

Zajímavé odkazy
P
amátky Praha 1: - zde
Památky Praha 2
: - zde
Památky Praha 3: -zde
Pražský hrad: -zde
Královská cesta: -zde
Staroměstské náměstí: -zde
Karlův most:-zde
Letná: - zde
Židovská Praha: -zde
Petřín: -zde
Kampa: -zde

Vyšehrad: -zde
Pražské zahrady a parky: -zde
Rubrika osobnosti Prahy: - zde

Jagellonska_banner-230-230

TIP - perfektní místo k letnímu pobytu v Praze

Hledáte pro sebe nebo své známé pěkné a levné ubytování v centru Prahy? Ubytujeme Vás od 350,-Kč za osobu / noc ve vlastním apartmánu s kuchyní, koupelnou, samostatným WC a free WIFI. Vybrat si můžete 2-lůžkové i vícelůžkové apartmány.

» Pokračování »


apple_museum_banner_-2017_-230_230

Apple Muzeum

Navštivte Apple muzeum a prohlédněte si největší soukromou sbírku produktů společnosti Apple na světě. Přijďte do pražské Pop Art Gallery a zažijte neobyčejný životní příběh výjimečného vizionáře Steva Jobse – génia, který dokázal ovlivnit celé lidstvo a změnit svět.

» Pokračování »


banner 50x50px

Prague Candy Festival 2018

Proměníme Pragovku ve sladký ráj, buďte u toho! Všichni mlsouni mají sraz 12. - 13.5. v Pragovce na třetím ročníku Prague Candy Festivalu. Nepromeškejte tuto sladkou příležitost!

» Pokračování »


Prague Boats 1

Vyhlídkové plavby po Vltavě

Zcela výjimečné pohledy na Prahu, nejlepší místa na fotografování, slavné historické památky ze zcela jiného úhlu pohledu, komfortní prostředí lodí, nejmodernější flotila v Praze. Zkuste to !

» Pokračování »


Reklama_PCL_STAHUJ_pruvodce_prahou_cz

Užijte si památky a život v Praze - Stahujte turistické průvodce a mapy ZDARMA !

Poznejte nejkrásnější památky a místa v Praze. Poznejte pražský život i na méně známých místech. Užijte si s připravenými slevovými kupóny v turistických průvodcích a mapách. STAHUJTE ZDARMA !

» Pokračování »


Faer_House_230x230

Prague Fear House - Dům hrůzy

Navštivte první Dům hrůzy ve střední Evropě. Máte rádi horory a adrenalin? Tak právě pro vás je tady. Zažijete napětí ze strašidelné prohlídky. Součástí Domu hrůzy je také strašidelný bar, kde si můžete v klidu vychutnat kávu nebo drink.

» Pokračování »


Puzzle_Room_230x230

Úniková hra Puzzle Room

Rádi se bavíte a zažíváte něco úplně nového a vzrušujícího? To a mnohem víc na vás čeká v jedinečné únikové hře PUZZLE ROOM, která má velmi blízko k televiznímu pořadu Pevnost Boyard.

» Pokračování »

 

Mapa:

Loading Map....